FIRINDA BİBERLİ ANTRİKOT VE TARHUNOTLU PATATES

2009-09-28 17:48:00


En sevdiğim yemeklerden biri de fırında liğme liğme olmuş dana antrikottur. Eti bu denli yumuşatmanın tabiki yöntemleri var ama etin kalitesi de buna en büyük etken. Antrikot alırken dilimlerin içinde yağ damarları olmasına dikkat edin. Yağlı olursa daha lezzetli ve yumuşak olur. He bir de yanında tarhunotuyla fırınlanmış patates oldumuydu keyfime diyecek yok! Tarhun otunu ilk defa deniyorum ama son derece memnun kaldım. Satın alırken kokusu bana birşey ifade etmemişti ama pişerken verdiği aroma patatese çok yakışıyor. Bir deneyin!


Malzemeler
5-6 dilim dana antrikot
1 kg çarliston biber
2 adet domates
bir baş sarımısak
Tuz, Karabiber

Yapılışı

Öncelikle etlerin iç sularını kaybetmemeleri için kızgın ve yağsız tavada alt üst edip rengi değişene kadar pişirin. Fazla değil en fazla 2şer dakika her iki yanını da pişirerek sularını içine hapsetmiş oluyoruz. Sonra fırın tepsisinin tabanına ayıklanmış biberlerin yarısını dizin üzerine etleri dizin. Etleri de bu aşamada tuzlayın,biberleyinve doğranmış sarmısakları ekleyin. Üzerlerine de kalan biberleri dizin ve dilimlenmiş domatesle süsleyerek fırına verin. 200 derecede 25 dkda pişecektir. Etler kısmen pişmiş olduğu için fırında fazla tutmanıza gerek yok yoksa etler kurur.

Şimdi de şu fırında patatesin yapımına gelelim: Dilediğiniz kadar patatesi gelişigüzel dilimleyin ve bir yanmaz fırın poşetine koyun. İçerisine tuz, karabiber, bir tutam tarhunotu ve biraz zeytinyağ  koyun. Bir güzel karıştırın. 200derecede yarım saate yakın pişirin. Patatesleriniz herzamankinden daha aromatik olacaktır.

6869
0
0
Yorum Yaz