GAMZELİ PASTA

2010-03-24 14:05:00

Bu pasta niye gamzeli diyenler için açıklama yapacağım tabi. Bu tarifi çok sevdiğim bir üniversite arkadaşım Gamze'den okul yıllarında almıştım. Denemeye de fırsatım olmamıştı. Şimdi de tarif defterimi karıştırıken bir de bunu denemek istedim.


Malzemeler

Pandispanya :

5 yumurta
1 su bardağı şeker
1 su bardağı buğday nişastası
1 su bardağı un
kabartma tozu
vanilya

Pandispanyanın Yapılışı:

 

Yumurta sarılarını ve beyazlarını ayrı ayrı şeker ile birlikte çırpın. Sonra bir kaşık yardımı ile karıştırarak birleştirin. Üzerine un, nişasta, kabartma tozu ve vanilyayı ekleyerek karıştırın. Soğuk fırına koyun ve fırını 175 dereceye ayarlayın. Bu püfü lütfen dikkate alın! Pandispanyanızın düzgün kabarmasını istiyorsanız fırını ısıtmadan önce keki fırına koyun. Fırını da fansız çalıştırın. Yaklaşık bir saat sonra pandispanyaya bir kürdan batırarak kontrol edin. Kürdan temiz çıkıyorsa pişmiş demektir.


Kek soğuduktan sonra üzerini tıraşlayın ve keki iki kata ayırın.

Kreması:

1kg süt
2 paket kakaolu puding
1 paket kakaolu bisküvi

Kremanın ve Pastanın yapılışı:

Pudingleri tarifteki gibi pişirin. Kekin tabanını şekerli süt ile ıslattıktan sonra biraz puding yayın üzerine bisküvi dizin tekrar puding ve tekrar bizküvi dizdikten sonra tekrar puding sürerek kekin ıslatılmış üst katını da kapatın ve kalan pudingi pastanın üzerine dökün. Ben bir paket puding kullandığım için pastanın üzerine çikolata sosou döktüm. O da güzel oluyor. İlginç bir tarif, afiyet olsun!

942
0
0
Yorum Yaz